Pravidla PTO roku 2010
aktuální znění po úpravách v HeřmanověSpolečná pravidla pro všechny kategorie:
- Rozdělení kategorií dětí: 3-11 let (mladší žáci), 11 – 15 let let (starší žáci)
- Startovné pro žákovské kategorie nebude vybíráno, ostatní 100 Kč
- Každý sbor dodá rozhodčího
- Před soutěží velitelé družstev dojednají detaily dle místních podmínek
- Hlavní rozhodčí soutěže velitel pořádajícího sboru + výbor soutěže
- Stroj musí být na základnu položen jako první, od položení stříkačky na základnu běží 5 min. čas na přípravu, doba přípravy bude kontrolována a soutěžící družstvo bude o zbývajícím času informováno
- Všichni členové soutěžícího družstva musí mít na hlavě přilbupři startu a při dokončení soutěže
- Pořádající sbor zajistí prostor pro přípravu dvou následně soutěžících družstev (v rámci urychlení průběhu soutěže)
- Provedení startu: po povelu startéra "na místa, připravit se" se členové soutěžícího družstva postaví za stratovní čáru a již neopustí své pozice až do startovního výstřelu
- Penalizace za všechny přestupky 2 sekundy
- Každá soutěž musí být pojištěna – povinnost organizátora
- Bodování 15-12-10 a dále po bodu podle pořadí, dokončení útoku 1 bod
- Pořadatel zajistí zdravotníka po dobu konání soutěže
- Pořadí startujících: 1. startuje domácí družstvo, ostatní se losují
- Na všechny videozáznamy se nebere zřetel
- Nástup po sborech všichni dohromady
- Putovní poháry budou pro všechny kategorie – dle možností
- Bez předchozího nahlášení se počítá družstvo A
- Podložka savic rovná bez vybrání max 1 cm
- Všechny hadicové půlspojky i sací vedení může být osazeno pojistkami proti rozpojení
- Hadice B 75 a C 52, užší nejsou povoleny
- Možnost vypůjčit si maximálně dva členy z jiných družstev a vypůjčené členy označit červenou páskou na rukávu
- Povolen jeden opakovaný start
- Možnost použít vlastní podložku pod rozdělovač o rozměru 200x200 cm síla do 1 cm
- Páska před terči musí být ve výšce max. 20 cm nad zemí a při provedení útoku nesmí být překročena
- Výbor soutěže – má rozhodující slovo (nadpoloviční počet hlasů) složení zástupce pořádajícího sboru a jeden člen za každý sbor na konkrétní soutěži
- Stížnost podává pouze velitel družstva za poplatek 100 Kč
- Do celkového hodnocení družstev se nepočítá nejhorší umístění na soutěžích v daném soutěžním roce (případná neúčast)
- Všichni soutěžící a účastníci soutěže jsou povinni dodržovat zásady slušného chování
- Všichni soutěžící musí mít dlouhý rukáv (nedovoluje se ani vyhrnutí nad loket)
- Vždy bude použit přetlakový ventil
- Pomoci může pouze strojník
- Na spojené sací vedení (2 x 1,6m) se montuje pouze koš a to na suchu
- Útok se provádí libovolným způsobem, hadice se mohou po odstartování spojovat na základně, přenášet, rozvinovat nebo tahat.
- Vždy bude použit přetlakový ventil
- Sací vedení (2 x 1,6m) se montuje na suchu, bez lanka
- Útok se provádí libovolným způsobem, hadice se mohou po odstartování spojovat na základně, přenášet, rozvinovat nebo tahat.
- Sací vedení (2 x 2,5m) včetně lanka se montuje na suchu, při vytažení sacího vedení z vodního zdroje po dokončení útoku musí být namontován koš a připevněno lanko (lanko nesmí být vyztuženo)
- Maximální velikost oka na koši bude 6x6 cm
- Pod spoje sacího vedení možnost podložky
- Za ženy nesmí startovat muž, za muže žena startovat smí
- Všechny hadice na základně musí být smotány v kotouči a půlspojky nesmějí být natočeny a hadice nijak přeloženy.
- Hadice B musí být před spojením zvednuty ze základny a odhozeny mimo základnu
- Přes překážku se prochází s částí hadice B, rozdělovačem, 2x proudnice, 4x hadice C
- Hadice C musí projít přes překážku nespojeny
- Před sražením terčů musí překážku překonat 5 členů družstva
Pravidla pro kategorii mladší žáci:
Pravidla pro kategorii starší žáci:
Pravidla pro kategorii muži a ženy:
Pravidla 1 + 8 (starý způsob)
Disciplína požární útok
Počet členů družstva 1 + 8 dle organizačního zařazení a jeho označení V., Sp., č.1 až č.6. Ústroj členů družstva /pracovní stejnokroj/ schválený pro použití u požáru /pracovní boty, přilba a požární pás - těžký/. Takto musí být ustrojený každý člen družstva jak při zahajení tak i po dokončení discipliny. ŽENY mohou použít lehkou obuv tj. botasky nebo jinou sportovní obuv bez hrotů.
Nářadí pro provedení požárního útoku musí odpovídat těmto směrnicím:
6 ks hadice C průměr 52 milimetrů, délka 20 +- 1 metr - plošná šířka minimálně 79 mm
3 ks hadice B průměr 75 milimetrů, délka 20 +- 1 metr - plošná šířka minimálně 119 mm
4 ks sací požární hadice průměr 110 milimetrů, délka 160 centimetrů
4 ks klíč na spojky
2 ks proudnice C průměr 12,5 milimetru
sací koš, ventilové a záchytné lanko
Během soutěže může být provedena kontrola měření hadic.
Provedení disciplíny: Velitel a spojka nesmí manuálně pomáhat při plnění disciplíny s vyjímkou zranění některého člena družstva, kdy na rozkaz velitele spojka plní úkoly za zraněného člena družstva. Členové družstva zásadně chodí po levé straně hadic s výjimkou překročení oblouku na prvém proudu /může překročit č.2/. Hadice dopravního vedení se může překročit na pravou stranu při tvoření druhého proudu těsně u rozdělovače čísly 5 a 6. Požární útok se provádí ze základny dle nákresu za použití vody na terče pro prvý a druhý proud, který musí jednotlivé proudy /každý svůj/ srazit. Po sražení obou terčů se zastavuje čas.
Vodní zdroj: přírodní nebo nádrž - podmínkou je však pro nasátí do PS musí být použito vývěvy /tj. strojník musí sát zapnutím vývěvy/. Při tvoření dopravního a útočných proudů musí být hadice rozvinuty a rozloženy, nesmí se táhnou ze základny nebo z přípravného postavení.
Vybavení čísel na základně je následující:
Strojník - klíč na spojky je u PS
č.1 2 hadice C a proudnici C
č.2 2 hadice B
č.3 1 hadici B, rozdělovač a klíč na spojky
č.4 sací koš, záchytné a ventilové lanko je svinuté do klubka
č.5 2 hadice C, proudnice C, klíč na spojky
č.6 2 hadice C, klíč na spojky
Po připravení nářadí na základně nastoupí jednotliví členové družstva dle svého organizačního zařazení za nářadí (viz. nákres) strojník nastartuje stroj (uzavřené výtlačné kohouty, víčko je našroubováno na sacím hrdle). Na znamení rozhodčího disciplíny vydá velitel družstva, který stojí dva kroky před základnou, rozkaz k provedení požárního útoku:
Družstvo pozor! Motorová požární stříkačka namístě..........vodní zdroj káď..........směr přímý rozdělovač, dvě B, první proud cíl levý terč 2C, druhý proud cíl pravý terč 2C k útoku VPŘED!
Na tento povel se všechna čísla vyzbrojí nářadím a provedou útok dle těchto směrnic. Velitel sleduje činnost jednotlivých členů družstva a může upozornit toho člena družstva, který neprovádí svoji činnost v souladu se směrnicemi. Spojka jde společně s velitelem družstva, v případě zranění některého člena družstva může na rozkaz velitele plnit povinnosti zraněného člena družstva. Může přidržet savici s košem při sání, když číslo 4 provádí vázání ventilového a záchytného lanka.
Podmínky provedení přívodního vedení: přívodní vedení tvoří čísla 4. 5. 6. a strojník. Sací hadice jsou číslovány od stroje tj. první u stroje a čtvrtá u vodního zdroje. Strojník po vydaném povelu velitelem družstva vydá povel k utvoření přívodního vedení (zvolá čtyři savice), jde ke stroji, kde si odšroubuje víčko sacího drdla a připojí na výtlačné hrdlo stroje hadici B. Při tvoření přívodního vedení přidrží první sací hadici číslům 5 a 6 (sací hadice u stroje), po spojení všech sacích hadic provede připojení přívodního vedení za použití klíče ke stroji. Klíč odloží a vydá povel "VODA". Po vhození přívodního vedení do vodního zdroje provádí sání pomocí vývěvy.
Odpovídá zvednutím ruky na signalizaci č. 3 o vodu a teprve potom otevírá výtlačný ventil!
Číslo 6 spolu s číslem 5 se na základně vyzbrojí hadicovými klíči a společně roznesou sací hadice od stroje k vodnímu zdroji tak, že nejprve dvě savice z jedné strany stroje a pak dvě savice z druhé strany.Po splnění tohoto úkolu provádějí jejich spojování a to následovně: č. 6 nasadí a přišroubuje sací koš, sací hadici mu přidržuje u šroubení číslo 5, potom postupně sešroubuje všechny sadí hadice a číslo 5 mu je přidržuje u šroubení. Číslo 5 po sešroubování druhé a první sací hadice se otočí a pomůže přidržovat přívodní vedení strojníkovi při připojení přívodního vedení na stroj. Po připojení přívodního vedení na stroj a vydaném povelu "VODA" strojníkem, společně vhodí přívodní vedení do vodního zdroje a to tak, že u sacího koše stojí číslo 4 směrem ke stroji čísla 6 a 5. Čísla 6 a 5 hadicové klíče po utvoření přívodního vedení a jeho vhození do vodního zdroje odloží opět na základně.
Číslo 4 odnese ze základny sací koš, záchytné a ventilové lanko a odnese je na předpokládaný konec rozložení sacích hadic. Při spojování sacích hadic pomáhá přidržovat čtvrtou, třetí a druhou sací hadici, které spojují číslo pět a šest. Po spojení druhé a třetí sací hadice čísly pět a šest jde ke koši, kde udělá na záchytném lanku dvojité oko a nasadí na koš.
Karabinou připojí ventilové lanko na klapku koše, obě lanka rozvine. Po vhození přívodního vedení do vodního zdroje přiváže záchytné lanko na nosič stroje a ventilové ovine okolo první sací hadice asi 20 centimetrů od stroje, poté přejde k vodnímu zdroji a přidržuje sací hadice.
Podmínky tvoření dopravního vedení: Dopravní vedení tvoří číslo 2 a 3. Číslo 3 se vyzbrojí hadicí B, rozdělovačem a klíčem na hadice. Rozvine první hadici B od výtlačného ventilu stroje (na hrdlo stroje ji připojí strojník). Dále hadici rozloží a společně s číslem 2 spojí první hadici s druhou. Po rozložení druhé hadice B číslem 2 hadici napojí na rozdělovač a signalizuje zvednutím ruky a zvoláním VODU! strojníkovi o vodu. Dále připojuje půlspojky útočných proudů na rozdělovač. Odpovídá jednotlivým proudům zvednutím ruky ROZUMÍM a teprve tehdy otevře příslušný ventil rozdělovače. Číslo 2 se vyzbrojí dvěma hadicemi B, jednu hadici rozvine od konce prvné (rozložené hadice) kde ji společně s číslem 3 spojí s první rozloženou hadicí a hadici rozloží. Druhou hadici B číslo 2 odloží po levé straně rozdělovače a provádí spolu s číslem 1 první proud.
Podmínky tvoření útočných proudů: Číslo 1 se vyzbrojí dvěmi hadicemi C a proudnicí C. Od levého hrdla rozdělovače napojeného na rozloženou druhou hadici dopravního vedení rozvine prvou hadici C. Po rozložení prvé hadice rozvine a rozloží druhou hadici C tak, aby se vytvořil manipulační oblouk. Hadice spojí. (zde je možno hadici překročit)
Po připojení proudnice a žádá o vodu. PRVNÍ PROUD VODU! - při nástřiku na terče nesmí překročit čáru výstřiku.
Číslo 2 po odložení hadice jde za číslem 1, rovná hadice a zaujme za číslem 1 útočné postavení.
Číslo 5 po odložení hadicového klíče na základnu se vyzbrojí dvěmi hadicemi C a proudnicí C, jde po levé straně dopravního vedení směrem k rozdělovači, za číslem 3 přejde na druhou stranu dopravního vedení a zde před pravým hrdlem rozdělovače rozvine první hadici C, a hadici rozloží.
Na konci rozložené hadice rozvine a rozloží druhou hadici C tak, aby se vytvořil manipulační oblouk a hadice spojí. Po připojení proudnice žádá o vodu - DRUHÝ PROUD VODU! - při nástřiku na terče nesmí překročit čáru výstřiku.
Číslo 6 po odložení hadicového klíče na základnu se vyzbrojí dvěmi hadicemi C, jde po levé straně dopravního vedení směrem k rozdělovači, za číslem 3 přejde na druhou stranu dopravního vedení a zde hadice ponechá po pravé straně rozdělovače v přípravném postavení. Po odložení hadic jde za číslem 5, rovná hadice a zaujme za číslem 5 útočné postavení.
Útok je ukončen shozením terčů příslušným proudem. Po ukončení požárního útoku se hlášení nepodává. Dbát na pořadovou připravu, nástup při zahájení, při nástupu na disciplíny a na nástup při ukončení soutěže.
Hodnocení: Dosažený čas se měří na desetinu sekundy a hodnotí se jako ztrátové body 1 bod - 1 sekunda
Ztrátové body:
- nesrozumitelný či nesprávný povel velitele družstva nebo strojníka -10 bodů
- nesprávná signalizace - strojník, číslo 3., 1., 5. (před napojením rozdělovače nebo proudnice) -10 bodů
- zapomenuté a ztracené nářadí nebo nářadí, které není odloženo v určeném prostoru za každý případ -10 bodů
- nesprávná práce v družstvu: např. když jeden člen družstav koná práci za druhého nebo když pomáhá druhému v jeho předepsané práci, např. pomoc č.2 č.3 při napojování hadice na rozdělovač nebo č.2 a č.6 pomohou číslům 1 a 5 při spojování hadic na útočných proudech, jestliže čísla 4, 5 a 6 vloží přívodní vedení do vodního zdroje dříve než ho strojník připojí na stroj a vydá povel "VODA" nebo když sací vedení nevkládají společně čísla 4, 5 a 6 do vodního zdroje, neuvázání nebo neomotání záchytného nebo ventilového lana č. 4 apod. za každého člena -10 bodů
- chůze po nesprávné straně hadic za každý případ -10 bodů
- nesprávné postavení členů družstva -10 bodů
- překročení čáry nástřiku číslem 1 a 5 -10 bodů
Neplatný pokus nenasátí vody do jedné minuty od zapnutí vývěvy, nesražení terčů do třech minut od zahájení útoku, nedokončení útoku v úplné předepsané výbavě
Celkový výsledek PÚ
- započitatelný čas = součet dosaženého času (převeden na ztrátové body) + ztrátové body (za případnou nesprávnou činnost)
Štafetový běh s překážkami 8 krát 50 metrů
Dráha je dlouhá 400 m, široká 180 cm, rozdělená na 8 etap po 50 m. Každá etapa je částečně označena plnou 10 cm silnou bílou čarou, 5 m před a 5 m za etapovou čarou je přerušovanými bílými čarami vyznačeno předávací území, ve kterém musí být maketa proudnice předána.
Každý člen družstva běží I. etapu. I. etapa je vybavena bariérou - výška 1.5 m, šířka 2 m, tloušťka minimálně 40 mm, ženy viz. 5 etapa, 2. etapa bez překážky, 3. etapa přehrada s oknem, okno rozměr 60 x 60 cm umístěné 110 cm nad zemí, 4. etapa bez překážky, 5. etapa má příčné břevno s výplní - výška 0,80 m, šířka 1,8- 2 m, tloušťka min. 40 mm, 6. etapa bez překážky, 7. etapa má kladinu o délce 8 m, šířce povrchu 18 cm a výšce od země k povrchu kladiny 1,2 m. Tři podpěry. Náběhové můstky jsou 2 m dlouhé, 25 cm široké, tloušťka 4 cm. Dřevěné laťky na nich připevněné jsou 5 cm široké, tloušťka 3 cm. Vzdálenost latěk je po 35 cm od začátku náběhového můstku, 8. etapa je rovněž bez překážky.
Všechny překážky jsou umístěny 15 m od startovní čáry. jako štafeta je nesena maketa C proudnice, která musí být přenesena přes všechny překážky a musí být členem, který překonává poslední úsek štafety donesena do cíle - jinak je družstvo diskvalifikováno.
Ke startu překážkového běhu nastoupí celé družstvo a po hlášení velitele družstva dá hlavní rozhodčí pokyn k provedení štafety. Na to velitel družstva dá povel k nástupu na jednotlivá stanoviště a každý člen družstva napochoduje na přerušovanou čáru před čárou rozdělující etapy. Když hlavní rozhodčí oznámí startérovi, že závodníci a časoměřiči jsou připraveni - startér provede odstartování štafety.
Po odstartování vyběhne první člen družstva a po proběhnutí své etapy předá štafetu dalšímu. Ten musí štafetu převzít v 10 ti metrovém předávacím území. Takto se předání štafety opakuje u všech členů družstva. Při zdolávání překážek se(asi tu má být si) nemohou členové družstva pomáhat.
Spadne-li člen družstva z překážky, musí se vrátit a překážku překonat.
Přehrada s oknem nesmí být překonána skokem plavmo. Štafeta nesmí být přehozena přes překážku ani prohozena oknem. Celý běh musí družstvo provádět v předepsané výstroji.
Organizátor + štáb soutěže může rozhodnout o provedení této disciplíny ve dvou pokusech a lepší čas uvést jako výsledný. S tímto rozhodnutím musí být účastníci soutěže s dostatečným předstihem seznámeni.
V případě že organizátor soutěže nemá možnost tento štafetový běh provést na oválu, provede tuto takzv. "člunkovým způsobem"
- čtyři dráhy po 100 metrech s předávacím území uprostřed úseku (50 m)
- 8 drah po 50 m s předáním makety proudnice vždy na začátku a konci 50 ti metrové dráhy
Vzdálenosti a umístění překážek se v obou uvedených možnostech nemění.
Hodnocení štafetového běhu
Dosažený čas je považován za ztrátové body, jedna vteřina se rovná jeden bod. Hlavní rozhodčí zkontroluje a zapíše naměřené časy do záznamního listu. Dále zapíše případné ztrátové body za vystupování družstva a vše sečte, čímž vypočte skutečný bodový zisk.
POZOR: každé porušení předepsaných úkolů o provedení štafetového běhu soutěžícím se hodnotí jako neplatný pokus. Např.: nezdolání překážky, nepřenesení štafety přes překážku, nedonesení štafety do cíle, nesprávné překonání překážky, nesprávné předání proudnice, nedokončení štafetového běhu v předepsané výstroji a pod.
Za nezdolání překážky se považuje její obejití nebo vynechání, seskok lávky před koncem, ztráta štafety v kterémkoliv úseku trati a její nedonesení do cíle. Nesprávné překonání překážky i takové, kdy závodník použije cizí pomoci nebo proskočí oknem plavmo, nebo při přechodu lávky seskočí před jejím koncem. Nesprávného předání štafety se závodník dopustil tehdy, jestliže nepředá nebo nepřevezme štafetu mezi přerušovanými čarami vyznačující předávací území. Za nesprávné předání se považuje i hození štafety při předávce.
Špatný start se trestá u člena, který předčasně vyběhl. Po prvním špatném startu je povinnost tento opakovat. Dopustí-li se předčasného vyběhnutí i podruhé, je pokus neplatný.
Každý člen družstva musí svůj úsek až do konce absolvovat v předepsané výstroji, zejména s přilbou na hlavě.
Pořadová příprava
Pořadová příprava bude hodnocena na stanovišti rozhodčích pro teorii. Bude hodnocen přícho, předání hlášení, povely velitele, vystupování členů družstva a odchod jednotky ze stanoviště rozhodčích. -příklad-, velitel vede svou jednotku na stanoviště v zástupu, asi 20 kroků před stanovištěm rozhodčích zavelí: družstvo - POZOR! Nechá jednotku dojít na vyznačené místo u stanoviště rozhodčích a velí: zastavit STÁT! Po zastavení vystoupí dva kroky vpřed, provede obrat vlevo vbok a velí: vlevo VBOK - družstvo VYROVNAT - přímo HLEĎ! - Družstvo vpravo HLEĎ! Předá hlášení hlavnímu rozhodčímu: Bratře rozhodčí - Velitel družstva...................Družstvo z Meziboří nastoupilo k provedení disciplíny teorie.
Po pokynu rozhodčího velitel velí: přímo HLEĎ! - POHOV!
Po splnění disciplíny teorie a pokynu hlavního rozhodčího velitel velí: družstvo - POZOR! - vpravo VBOK! - Směr přímý pochodem VCHOD! Velení družstva převezme strojník a velitel družstva s hlavním rozhodčím provedou závěrečné hodnocení. Poté oba dva hodnocení podepíší a velitel odejde za svým družstvem.
Hodnocení: Jedna chyba jeden bod = jedna sekunda.
Celkové pořadí soutěže
Vítězem soutěže se stává soutěžní družstvo, které při součtu dílčích výsledků dosažených při plnění jednotlivých disciplín dosáhne nejnižšího času (ztrátových bodů).
V případě shodného součtu časů (bodů) u dvou nebo více soutěžních družstvech rozhoduje o celkovém pořadí lepší umístění v disciplíně podle následujícího pořadí:
- požární útok
- štafeta 8 x 50m
- teorie a pořadová příprava
V případě nedokončení některé disciplíny nebo neplatného pokusu je toto družstvo zařezeno v celkovém pořadí za družstva, která všechny disciplíny splnila.
Protesty a odvolání
- Při porušení pravidel soutěže je možno podat písemný protest a odvolání. Za podání protestu a odvolání může pořadatel požadovat od protestujícího složení kauce. Tuto skutečnost musí pořadatel uvést v propozicích soutěže včetně výše této kauce.
- Protesty lze podávat pouze proti poškození a hodnocení vlastního družstva, proti účasti jiného soutěžícího v soutěži a proti výsledkům soutěže.
- Protesty podává zásadně vedoucí družstva, kterého se poškození týká.
- Protesty se podávají písemně:
- rozhočímu disciplíny - do deseti minut od ukončení pokusu týká-li se sporná otázka provedení, průběhu nebo hodnocení pokusu.
- hlavnímu rozhodčímu
- - před zahájením prvé disciplíny, týká-li se sporná otázka účasti družstva na soutěži.
- - do deseti minut po zveřejnění výsledků jsou-li spornou otázkou tyto výsledky
- Není-li protestující spokojen s rozhodnutím o protestu může podat písemně odvolání vždy do deseti minut po převzetí rozhodnutí:
- hlavnímu rozhodčímu prostřednictvím rozhodčího disciplíny, který o protestu rozhodl
- Rozhodnutí o způsobu řešení protestu nebo odvolání musí být vždy písemné. Ten kdo rozhoduje uvede své rozhodnutí zpravidla na podání, kterým byl protest nebo odvolání podáno. Na podání musí být vždy uveden čas převzetí a předání protestu nebo odvolání s podpisem toho kdo jej přijal.
- Proti rozhodnutí hlavního rozhodčího který rozhodl o protestu přímo na místě soutěže není dalšího odvolání a jeho rozhodnutí je konečné.
- Kauci přejímá rozhodčí, kterému je písemný protest nebo odvolání předáno. Je u něj složena do doby nabití práva rozhodnutí o protestu. Je-li protest uznán, kauce se ihned vrací. Při odvolání převezme kauci na odvolání a složenou kauci za protest hlavní rozhodčí. Je-li odvolání uznáno obě kauce se ihned vrací. Není-li protest nebo odvolání uznáno předá rozhodčí po nabití práva rozhodnutí složenou kauci pořadateli, který o tom protestujícímu neprodleně vystaví doklad. Tato kauce propadá ve prospěch pořadatele a dále se s ni nakládá jako s příjmem organizace.
- Protest nebo odvolání lze vzít zpět pouze před zahájením jeho projednáváním rozhodčím disciplíny nebo hlavním rozhodčím. Kauce se v tom případě vrací.
- Projednaný a uznaný protest nelze vzít zpět a soutěžící musí rozhodnutí o protestu splnit.
Teorie
Teorie: formou testů - každý člen družstva odpovídá na dvě otázky tak, že správnou odpověď A, B nebo C do vyhodnocovací tabulky označí křížkem.
Hodnocení:
Vyhodnocení provede rozhodčí této discipliny až po splnění úkolů všemi devíti členy družstva. Celkový počet případných chyb zapíše do dílčí výsledkové listiny. Správná odpověď se rovná 0 sekund. Sčítací komise při vyhodnocování převede chybné odpovědi na sekundy s tím, že za každou chybnou odpověď je družstvo zatíženo 5 sekundami.
Testové otázky 2007
Správná odpověď je a.
- Požární taktika zahrnuje:
- poznatky o rozvoji požáru a jeho hašení, o organizaci a nasazení sil a prostředků u zásahu
- návod na správné použití a údržbu strojů, dýchací techniky a spojovacích prostředků
- návod na zpracování dokumentace o zásahu, dokumentace zdolávání požáru a posouzení objektů z pohledu hasičů
- Nejméně náročný na použití sil a prostředků je zásah provedený:
- v prvé fázi požáru
- ve druhé fázi požáru
- ve třetí fázi požáru
- Kolik metrů fronty hašení obsáhne proud "C" 52:
- 10 metrů
- 5 metrů
- 15 metrů
- Podle druhu hořlavé látky rozdělujeme požáry do tříd:
- A,B,C,D
- A,B,C,D,E
- A,B,C1,C2,C3
- Nejvyšším předpisem, podle kterého se řídí PO je:
- zákon ČNR číslo 133/85.Sb. o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů
- vyhláška MV ČR č. 23/96 Sb.
- zákon ČNR číslo 87/99 Sb. o PO
- Při zásahu jsou hasiči v jednotce přímo podřízeni:
- Veliteli jednotky, pokud VZ neurčí jinak
- Veliteli úseku pokud byl určen
- Veliteli zásahu
- Jakým pohybem pravé ruky vyjádříte signál "NEBEZPEČÍ, VŠICHNI ZPĚT!!!"
- nataženou paží několikrát kruh před tělem
- nataženou paží několikráte půlkruh nad hlavou
- kmitání nataženou paží nahoru a dolů
- Záchytné lano:
- má průměr 10 mm délku 20 m. zkouší se jedenkrát za půl roku tahem 735,5 N, na koncích je napuštěno anilinovou červení, životnost není omezena
- má průměr 12 mm délku 25 m. zkouší se jedenkrát za rok tahem 1500 N, na koncích je napuštěno anilinovou červení, životnost není omezena
- má průměr 10 mm délu 12 m. zkouší se jedenkrát za půl roku tahem 735,5N, na koncích je napuštěno anilinovou červení, životnost není omezena
- Ventilová lanka:
- má průměr 6 mm délku 12 m nebo průměr 8 mm délku 25 m. zkouší se jedenkrát za půl roku
- má průměr 8 mm délku 20 m nebo průměr 6 mm délku 25 m. zkouší se jedenkrát za rok
- má průměr 6 mm délku 20 m nebo průměr 8 mm délku 12 m. zkouší se jedenkrát za půl roku
- Hasiva můžeme rozdělit podle skupenství:
- Plynná (oxid uhličitý, dusík, vodní pára), kapalná (voda, pěna), tuhá( prášek, písek)
- Kapalná (požární voda, pěna, zkapalněný oxid uhličitý), tuhá (hasící prášek, písek), plynná (vodní pára)
- Tuhá (prášek), kapalná (voda)
- Tlakové požární hadice:
- jsou z přírodních vláken a izolované o průměru, D 25 mm, C 52 mm, B 75 mm, A 130 mm a délce C 20 m , B 20 a 5 m, A 25 m
- jsou z přírodních vláken a izolované o průměru, D 25 mm, C 75 mm, B 52 mm a délce B 20 a 5 m, A 20 m.
- jsou izolované o průměru, C 25 mm, D 52 mm, A 75 mm a délce C 5m, D 25 m, A 25m
- PS 12:
- je přenosná motorová stříkačka se čtyřdobým čtyř válcovým motorem, jednostupňovým čerpadlem, vývěvou plynovou na spálené plyny o jmenovitém průtoku 1200 l./min, při tlaku 0,8 MPa. a sací výšce 1,6 m
- je přívěsná přenosná motorová stříkačka se dvoudobým dvouválcovým motorem, jednostupňovým čerpadlem, vývěvou plynovou na nespálené plyny o jmenovitém průtoku 1200 l./min, při tlaku 0,8 MPa. a sací výšce 1,6 m
- je přívěsná motorová stříkačka se čtyřdobým dvouválcovým motorem, dvoustupňovým čerpadlem, vývěvou rotační o jmenovité průtoku 1200 l./min, při tlaku 0,8 MPa. a sací výšce 1,6m
- Požární ejektor:
- je proudové čerpadlo pro čerpání vody se sací výškou nad 7,5 m do 20 m, s výkonem 225 - 250 l/min. při dopravní výšce 20 m a tlaku 0,8 MPa
- je odstředivé ponorné čerpadlo se sací výškou nad 20 m, s výkonem 225 - 250 l/min. při dopravní výšce 20 m a tlaku 0,8 MPa
- je pístové čerpadlo pro čerpání vody se sací výškou nad 7,5 m do 13 m, s výkonem 400 l/min. při dopravní výšce 10 m a tlaku 0,8 MPa
- Při hašení pěnou spočívá hlavní hasební účinek:
- v izolaci
- v ředěn
- ve zpomalování chemické reakce hoření
- Spojení s velitelem družstva na průzkumu udržuje zpravidla:
- strojník
- číslo 1
- číslo 2
- Samostatný průzkum družstva na místě zásahu provádí:
- VD, zpravidla č. 1, popř. č. 2
- VD, strojník, popřípadě č.1
- VD, zpravidla č. 3, popř. č. 4
- Hasiči při tvoření přívodního, dopravního nebo útočného vedení pracují:
- ve dvojicích, hadice "C" jeden hasič pomocí klíče na spojky
- ve trojicích, kdy třetí hasič rovná hadice
- každý sám pomocí klíče na spojky
- Družstvo zaujímá při výcviku tato postavení v pořadí:
- základní, výchozí, přípravné a útočné
- cvičné, útočné, pohotovostní a základní
- základní, pohotovostní, cvičné a útočné
- Proudnici hasič přenáší:
- za opaskem hubicí dolů, pod levou paží nebo v levé ruce
- za opaskem hubicí dolů, pod pravou paží nebo v levé ruce
- za opaskem hubicí dolů, pod pravou paží nebo v pravé ruce
- Hadice nese hasič:
- nese-li jednu hadici, nese ji v pravé ruce, nobo pod paží, dvě v obou rukách, pod paží může nést i třetí hadici a to vždy půlspojkami dozadu
- v obou rukách, půlspojkami dozadu, pod paží může nést třetí a čtvrtou hadici
- v obou rukách, půlspojkami dozadu, pod paží může nést i třetí hadici
- Rozdělovač nese hasič:
- v levé ruce výtokovými hrdli dopředu
- v pravé ruce výtokovými hrdly dopředu
- v levé ruce výtokovými hrdly dozadu
- Klíč na spojky nosí hasič:
- v kapse nebo zasunutý za opaskem
- v levé ruce nebo zasunutý za opaskem
- v pravé ruce nebo zasunutý za opaskem
- Při zjištění přítomnosti nebezpečných nebo jedovatých látek na místě zásahu je VZ mimo jiné povinen:
- okamžitě o tomto uvědomit všechny hasiče a osoby u zásahu, použít dostupnou dýchací techniku a ochranné oděvy, spojit se s odborníky a zjistit charakter nebezpečné látky, učinit nezbytná bezpečnostní opatření
- opustit s jednotkou ohrožený prostor, vyvést požární techniku, zhasnout reflektory a vypnout motory
- okamžitě o tomto uvědomit pracovníka odboru životního prostředí místně příslušného okresního úřadu, obklíčit ohrožený prostor mlhovými proudy, svolat velitele zasahujících jednotek a odeslat je na lékařské vyšetření, zajistit nepromokavé oděvy a hasiče na vystřídání
- Při požáru briket ve sklepě může dojít k výbuchu protože:
- zplodiny hoření obsahují CO, který při koncentraci 12,5-74% (objemových) a teplotě 610 stupňů Celsia vybuchuje
- ve sklepě uniká plyn z potrubí
- jsou otevřena všechna okna a dveře a je dostatečný přístup vzduchu
- V mezinárodní přepravě nebezpečných látek po silnicích (ADR) se používají k označení vozidel oranžové tabulky, na kterých jsou ve zlomku uvedena čísla, která znamenají:
- horní číslo zlomku- kód nebezpečnosti látky (Kemler kód) dolní číslo zlomku- identifikační číslo látky (UN kód udává o jakou látku se jedná)
- horní číslo- výrobní číslo látky, dolní číslo - datum vyskladnění
- horní číslo - množství přepravované látky, dolní číslo - povolené množství látky v cisterně
- Pokud se VZ nepřesvědčil, zda nenastanou komplikace s přítomností nebezpečné látky při zásahu a ohrozil by tak zdraví a životy členů jednotky:
- neměl by zasahovat
- musí zasáhnou v každém případě
- provede zásah z velké vzdálenosti
- Chemicko- technická služba v PO se řídí:
- Řádem Chemicko-technické služby vydaným interním předpisem HZS ČR
- Směrnicemi
- Nařízením vlády
- Při povodních a záplavách je oprávněn povolat jednotky PO:
- velitel zásahu, starosta obce, či hejtman prostřednictvím územně příslušného operačního a informačního střediska HZS kraje
- starosta místně příslušného SDH
- velitel jednotky HZS ČR podle schváleného povodňového plánu
- Prvořadým úkolem hasičů u zásahu na uniklé ropné látky na komunikacích je:
- zabránit roztékání látky a jejímu průniku do kanalizace za použití všech dostupných prostředků
- odstranit do nezbytné hloubky všechny materiály nasáklé ropnou látkou
- zlikvidovat uniklé ropné látky spálením
- Průvodní doklady při přepravě nebezpečných látek jsou uloženy:
- v kabině vozidla
- u přepravce
- v pouzdře z nehořlavého materiálu v prostoru vozidla, kde jsou uloženy nebezpečné látky
Pravidla soutěží mládeže pro okrsky Křižanov, Heřmanov, Strážek
V rámci sjednocení pravidel soutěží mládeže pro rok 2007 bylo dne 3.12.2006 při jednání zástupců výše jmenovaných okrsků dohodnuty následující body pro organizaci soutěží.
- Rozdělení kategorií do 6 let, 6 - 11 let, 11 - 15 let
- Děti do šesti let samostatná kategorie
- Startovné u soutěží mládeže nebude vybíráno
- Pozvánka na soutěž s plánkem a tel. číslem organizátora bude zaslána 14 dní předem
- Potvrzení účasti 7 dní předem
- Cvičení se provádí podle stanov Plamen
- Vždy bude použit přetlakový ventil
- Od položení stříkačky na základnu běží 5 min. čas na přípravu
- Pomoc pouze určený počet pomocníků (strojník, spojování apod.)
- Možnost vypůjčit si 2 členy družstva
- Průkazy s fotografií (pouze okresní kolo)
- Každý sbor dodá rozhodčího
- Tolerance dva starší cvičící dané školním rokem
- Stížnost podává pouze velitel družstva za poplatek 100 Kč
- Před soutěží velitelé dojednají detaily dle místních podmínek
- Hlavní organizátor soutěže velitel pořádajícího sboru
- Hadice B se vždy rozhazují
- Přes překážku se prochází s hadicí a rozdělovačem
- Hadice C se vždy rozhazují
- Sací vedení včetně lanka se montuje na suchu
- Při vytažení sacího vedení z vody musí zůstat sací koš včetně lanka namontován (nesplnění diskvalifikace)
- Penalizace za věechny přestupky 5 sekund
- Povolen 1 opakovaný start
- Každá soutěž musí být pojištěna
- Podložka savic rovná bez vybrání max 1 cm
- Zápisy ze soutěže na okrsek Heřmanov
- Bodování 1 - 15 bodů podle pořadí
- Pořadatel zajistí zdravotníka po dobu soutěže
- Pořadí startujících se bude losovat
Pravidla pro rok 2009
Společná pravidla pro všechny kategorie:
- Rozdělení kategorií dětí: 3-11 let (mladší žáci), 11 – 15 let let (starší žáci)
- Startovné pro žákovské kategorie nebude vybíráno, ostatní 100 Kč
- Každý sbor dodá rozhodčího
- Před soutěží velitelé družstev dojednají detaily dle místních podmínek
- Hlavní rozhodčí soutěže velitel pořádajícího sboru + výbor soutěže
- Od položení stříkačky na základnu běží 5 min. čas na přípravu
- Penalizace za všechny přestupky 5 sekund
- Každá soutěž musí být pojištěna – povinnost organizátora
- Bodování 15-12-10 a dále po bodu podle pořadí, dokončení útoku 1 bod
- Pořadatel zajistí zdravotníka po dobu konání soutěže
- Pořadí startujících: 1. startuje domácí družstvo, ostatní se losují
- Na všechny videozáznamy se nebere zřetel
- Nástup po sborech všichni dohromady
- Putovní poháry budou pro všechny kategorie – dle možností
- Bez předchozího nahlášení se počítá družstvo A
- Podložka savic rovná bez vybrání max 1 cm
- Všechny hadicové půlspojky mohou být osazeny pojistkami proti rozpojení
- Hadice B 75 a C 52, užší nejsou povoleny
- Možnost vypůjčit si maximálně dva členy družstva
- Povolen jeden opakovaný start
- Možnost použít podložku pod rozdělovač o rozměru 100x100 cm síla do 1 cm
- Výbor soutěže – má rozhodující slovo (nadpoloviční počet hlasů) složení zástupce pořádajícího sboru a jeden člen za každý sbor na konkrétní soutěži
- Stížnost podává pouze velitel družstva za poplatek 100 Kč
- Vždy bude použit přetlakový ventil
- Pomoci může pouze strojník
- Na spojené sací vedení (2 x 1,6m) se montuje pouze koš a to na suchu
- Útok se provádí libovolným způsobem, hadice se mohou po odstartování spojovat na základně, přenášet, rozvinovat nebo tahat.
- Vždy bude použit přetlakový ventil
- Sací vedení (2 x 1,6m) se montuje na suchu, bez lanka
- Útok se provádí libovolným způsobem, hadice se mohou po odstartování spojovat na základně, přenášet, rozvinovat nebo tahat.
- Sací vedení (2 x 2,5m) včetně lanka se montuje na suchu
- Za ženy nesmí startovat muž, za muže žena startovat smí
- Hadice B i C se vždy před spojením rozhazují
- Přes překážku se prochází s částí hadice B, rozdělovačem, 2x proudnice, 4x hadice C
- Před sražením terčů musí překážku překonat 5 členů družstva
- Všechny hadice na základně musí být smotány v kotouči a půlspojky nesmějí být natočeny a hadice nijak přeloženy.
Pravidla pro kategorii mladší žáci:
Pravidla pro kategorii starší žáci:
Pravidla pro kategorii muži a ženy: